PlatformaBlogProducenciO Nas
PlatformaBlogProducenciO Nas
O nas

Jesteśmy kooperatywą spożywczą z Ełku. Naszą społeczność tworzą lokalni rolnicy, wytwórcy i świadomi konsumenci. Stworzyliśmy społeczny sklep internetowy, by ułatwić bezpośrednie zakupy sezonowej żywności.

Nazywamy się Inicjatywa Łącznik. Od 2019 r. jesteśmy miejscem styku producentów z odbiorcami. Z jednej strony skupiamy małych wytwórców, a z drugiej odpowiadamy na potrzeby osób, które szukają dobrych, zdrowych produktów. W Inicjatywie Łącznik ważne jest wzajemne poszanowanie stron, bez łańcucha pośredników pomiędzy rolnikiem a konsumentem, dbałość o środowisko i edukacja.

Łącznik to:

· jednoczenie małych, lokalnych rolników, wytwórców, producentów z odbiorcami,

· ekologiczna, wolna od chemii żywność,

· świeże, nieprzetworzone, sezonowe produkty,

· skracanie łańcuchów dostaw,

· edukacja w zakresie wspierania lokalnych producentów, ekologii, etycznego wytwarzania żywności, sezonowości,

· uczenie o unikaniu plastiku i ponownym wykorzystaniu opakowań, dzięki czemu pielęgnujemy w naszej społeczności dobry #ekonawyk. 

Budujemy społeczność wokół idei kupowania dobrych produktów od dobrych ludzi, tzn. takich, które są wytwarzane w gospodarstwach przez znajome osoby z ich plonów.

Nasza historia

Zaczynaliśmy od przywożenia z naszych spotkań w okolicznych miejscowościach kilku kawałków sera i sprzedawania ich wśród znajomych. Potem doszły jajka, z czasem przetwory, chleby, miody. Do znajomych zaczęli dołączać ich znajomi; z kilku osób zrobiło się kilkanaście, a później kilkadziesiąt. Z okazjonalnej sprzedaży przeszliśmy do regularnej – co dwa tygodnie, później już co tydzień. Z kilku dostawców zrobiło się kilkunastu, a teraz jest ich już ponad dwudziestu i wciąż dołączają nowi. Z zamówień zapisywanych na kartce papieru przeszliśmy na tabelę w internecie, a teraz powstał społeczny sklep internetowy z prawdziwego zdarzenia. 

Łącznik mógł powstać i wzrasta dzięki wsparciu Stowarzyszenia Adelfi.

www.adelfi.pl